Podczas prac remontowych w jednej z Kaźmierskich kamienic przy ul. Jana Pawła II znaleziono kawałek papieru sprzed ponad 110 lat dokładnie z roku 1896. Papier znaleźli pracownicy budowlani z firmy „Filar” pana Zenona Augustyna, która prowadziła owe prace remontowe. Jak się okazało jest to pokwitowanie odbioru pieniędzy za wykonaną pracę. Pokwitowanie ukryte było w stopniu schodów, co mogłoby wskazywać, że ten, kto był w jego posiadaniu chciał je ukryć lub też pozostawić dla przyszłych pokoleń. Pan Zenon, który od lat jest moim dobrym przyjacielem i zna moje zamiłowanie do wszystkiego, co stare przekazał mi ten kawałek kartki. Dokument jest nieco uszkodzony (narzędzia budowlane nie znają litości).
Po zeskanowaniu i powiększeniu można odczytać z niego: „Wyroznie Słowami Trzysta 30f marki odebrołym z Kasy Kościelnej za przybudowanie Wielkiego Ołtarza i wprawienie Nowego obraza z mego Matryału, na co kwit. Za powysza Sume Kwituje Kaźmierz dnia 18 Listopada 1896 I Kszesinski Stolorz”. Fotografia przedstawia oryginał (czarne plamy to uszkodzenia). Z dokumentu wynika, że p. Krzesinski był wykonawcą ołtarza, który powstał w naszym kościele po wyburzeniu w roku 1879 murowanego ołtarza, o czym wspomina w swojej książce ks. Wł. Swoboda. W tamtych czasach gdzie brakowało narzędzi elektrycznych przebudowa kościelnego ołtarza trwała zapewne długie lata.
Oto fragment tekstu z książki ks. Wł. Swobody
„DZIEJE KOŚCIOŁA W KAŹMIERZU”:
Prawdopodobnie więc ołtarz, przy którym pracował stolarz o nazwisku Krzesinski to ten na fotografii poniżej.

Oryginał dokumentu postanowiłem przekazać do naszej Publicznej Biblioteki. Kto wie, być może w przyszłości pozwoli on historykom wypełnić pewne luki w historii naszego kościoła.
J.Oses