blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  +48 61 29 18 296

Jerzy Oses

Szamotuły: Nadanie tytułu Bazyliki Mniejszej   W sobotę 20 września 2014 r. w parafii Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława B. i M . w Szamotułach miała miejsce radosna uroczystość. Radosna ponieważ tamtejsi parafianie nie kryli radości i wzruszenia z powodu tego, że dane im było doczekać momentu, kiedy to szamotulska kolegiata uzyskała zaszczytne miano Bazyliki Mniejszej. Stało się to za sprawą dekretu watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, nadającemu sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia tą godność. Dekret ten został odczytany przez ks. kanonika Andrzeja Grabańskiego byłego proboszcza szamotulskiej parafii właśnie w sobotę podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Data sobotniej uroczystości zbiegła się również z 44. rocznicą koronacji Koronami Papieskimi cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia zwanej Szamotuł Pani. Koronacja ta miała miejsce 20 września 1970 roku, a aktu tego dokonał Ksiądz Prymas Stefan Kardynał Wyszyński. Wielu parafian dekanatu szamotulskiego doskonale pamięta ten dzień i uroczystości, w których uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Jerzy Oses

ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNYW poniedziałek 8 września obchodziliśmy ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. Dla kaźmierskich (wiernych) parafian był to dzień szczególny, ponieważ obchodziliśmy tego dnia nasz Odpust Parafialny. W tym roku sumę odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. dziekan Mariusz Marciniak z Szamotuł. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli również kapłani z zaprzyjaźnionych parafii i nasz diakon Bartłomiej. Po sumie ruszyła procesja wokół świątyni, a na zakończenie uroczystości miało miejsce poświęcenie ziarna siewnego, które rolnicy mogli zabrać do swoich gospodarstw.

Remigiusz Kaczmarek

Jubileusz s. M. Beaty USJK

   W niedzielę, 07 września 2014r. w „Szarym domu” w Sokolnikach Wielkich świętowany był jubileusz 25-lecia życia zakonnego siostry Marii Beaty Bok od Jezusa Najwyższego Arcykapłana. Na Mszy św. odprawionej o godz. 10.00 zgromadzeni w miejscowej kaplicy dziękowali Bogu za dar życia i powołania Jubilatki. Eucharystię poprowadził i Słowo Boże wygłosił o. Zdzisław Korcz CR. Siostra Beata podczas tej uroczystej Mszy św. odnowiła swoje śluby zakonne, które 15 sierpnia 1989 roku złożyła powierzając tym samym swe życie Panu Bogu.

Jerzy Oses

75. rocznica wybuchu II wojny światowejW dniu 1 września 2014 r. w kościołach całej Polski modlono się o pokój i za ofiary II wojny światowej w 75. rocznicę jej wybuchu. Również w naszej świątyni z inicjatywy proboszcza ks. Krzysztofa Musiała uczczono pamięć ofiar. W mszy św. uczestniczyła grupa harcerzy z 65 HDŚ im. Zawiszy Czarnego z drużynową p. Anną Kubiak. Po mszy harcerze wraz z ks. proboszczem udali się na cmentarz parafialny, gdzie na grobie osób zamordowanych w 1939 roku złożono znicze. Zarówno ks. Krzysztof jak i p. Anna przy okazji w kilku słowach przybliżyli młodzieży jak wielką tragedią była wojna i, ile pochłonęła ofiar.

Jerzy Oses

Dożynki 2014W dniu 24 sierpnia 2014r., rolnicy z naszej parafii i z gminy Kaźmierz uczestniczyli we mszy św. dziękczynnej za tegoroczne zbiory. Mszę w intencji rolników odprawił ks. Maciej Przybylak, któremu asystował ks. diakon Bartłomiej Dolata. Na uroczystość przybyły z wieńcami dożynkowymi delegacje z sołectw i zakładów rolnych. Chleb wypieczony z tegorocznej mąki ks. Maciej odebrał z rąk starostów dożynkowych; p. Katarzyny Milczarek z Kiączyna i p. Leszka Wojciechowskiego z Witkowic. W Eucharystii uczestniczyli również; wójt gminy Kaźmierz dr Wiesław Włodarczak, sekretarz gminy p. Karol Hartwich, wiceprzewodniczący rady powiatu p. Zenon Gałka. Po mszy delegacje z wieńcami udały się w kolorowym korowodzie do hali sportowej przy gimnazjum.

Copyright © 2019, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.