Pamiętaj o wylogowaniu przed opuszczeniem strony

LOGIN

Ks. kanonik Edward Wawrzyniak - proszę Boga o to abym mógł dalej wykonywać, to do czego zostałem powołany

Utworzono: sobota, 14, czerwiec 2014

ks. Edward Wawrzyniak  W czwartek 12 czerwca 2014 roku podczas mszy św. o godz. 18:00 gościliśmy w naszej świątyni księdza kanonika Edwarda Wawrzyniaka. Kapłana, który jako wikariusz posługiwał w kaźmierskiej parafii przez pięć lat (1964-1969). Niezwykłego gościa serdecznie powitał proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Musiał.

  Urodzony 28 września 1938 roku w Skarydzewie w parafii Morawin syn Stanisława i Stanisławy ks. Edward święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Antoniego Baraniaka w dniu 17 maja 1964 r. Tego samego roku dekretem arcybiskupa skierowany został do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kaźmierzu. Kolejne wspólnoty, w których pełnił posługę wikariusza to parafie pw.: św. Wawrzyńca w Pniewach, św. Wojciecha w Poznaniu, św. Marcina w Swarzędzu. Następnie jako proboszcz 26 lutego 1980 roku objął parafię pw. Chrystusa Króla w Chojniku. Dziesięcioletnią posługę w Chojniku zakończył 30 czerwca 1991 roku, by na mocy dekretu Metropolity Poznańskiego abpa. Jerzego Storby, rozpocząć posługę w parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach (dawniej archidiecezja poznańska obecnie od roku 1992 archidiecezja kaliska), której proboszczował przez kolejna 22 lata.

  W roku 1996 biskup kaliski Stanisław Napierała mianował księdza Edwarda Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Kaliszu. W dekanacie ołobockim pełnił funkcję dziekana. Ksiądz Edward od roku jest na emeryturze. Rok temu w Nowych Skalmierzycach obchodzono jubileusz 100-lecia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas Eucharystii biskup kaliski Edward Janiak modlił się również za odchodzącego na emeryturę proboszcza parafii pw. Bożego Ciała ks. kan. Edwarda Wawrzyniaka. Dziękując ks. Edwardowi za gorliwą posługę w Nowych Skalmierzycach wskazał równocześnie, że jest on wzorcowym kapłanem wiernym Kościołowi.

50 lat kapłaństwa ks. Edward Wawrzyniak  W roku bieżącym ks. Wawrzyniak obchodzi 50 lecie kapłaństwa. Jak wspomniał na wstępie eucharystii do Kaźmierza przybył dzięki rodzinom p. Nowickich i Nowackich, którzy pamiętali o, nim i zdopingowali go do tego aby w roku jubileuszu zawitał do parafii od której, rozpoczynał swoją kapłańską posługę. Podczas mszy św. dziękował Bogu za powołanie prosząc zarazem Stwórcę o to aby mógł dalej wykonywać to do czego został powołany. W Eucharystii uczestniczyła spora grupa kaźmierskich parafian. Wśród nich znaleźli się ci, którym przed laty ks. Wawrzyniak udzielił sakramentu chrztu. Byli tacy, których dostojny jubilat przygotowywał do sakramentu bierzmowania i ci, którym błogosławił w sakramencie małżeństwa. Podczas homilii nawiązującej do powołania każdego z nas do ewangelizacji ks. kanonik wspomniał o latach spędzonych w Kaźmierzu. Doskonale pamięta jak wspólnie z ówczesnym proboszczem ks. Janem Kajetańczykiem przywracali dawny blask naszej świątyni. W tym okresie wnętrze kościoła zostało wytynkowane i z tego okresu pochodzą malowidła na ścianach i sklepieniach świątyni. Był to okres, kiedy w kaźmierskiej świątyni miało miejsce tzw. przemeblowanie, czyli zamiana ołtarzy bocznych z ołtarzem głównym.

  To co do dziś utkwiło mu w pamięci to pełen kościół ludzi w kolejkach do konfesjonałów przed świętami Bożego Narodzenia. Wspominając współpracę z ks. Kajetańczykiem powiedział „tutaj dostałem wspaniałą szkołę pracowitości i sumienności”.

I-sza Komunia Św. - rok 1969  Po mszy dostojny gość spotkał się przed kościołem z parafianami. Był czas na wspomnienia i wzruszenia. Ksiądz Edward Wawrzyniak, jak się okazało obdarzony doskonałą pamięcią, ks. Józef Wawrzyniak SDBna dźwięk niektórych nazwisk uśmiechał się i dokładnie wskazywał miejsca ich zamieszkania. Należy tutaj wspomnieć, że przed laty miał świetne relacje z ówczesną kaźmierską młodzieżą. Potrafił skupić wokół siebie duże grupy młodych ludzi. Młodzież licznie uczestniczyła w nabożeństwach zwłaszcza w nabożeństwie majowym. Do dziś pozostało to łagodne usposobienie i radość ze służby Bogu i ludziom. Przypomnę, tylko że bratem ks. Edwarda jest Kustosz-senior sanktuarium Wspomożycielki i Pani Beskidów w Szczyrku salezjanin ks. Józef Wawrzyniak SDB.

Parafia Morawin  Księdzu kanonikowi życzymy wielu łask Ducha Świętego, zdrowia i dalszej owocnej pracy dla dobra Kościoła.

Copyright © 2018 Parafia rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Monday the 18th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free.