blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860 ......nr konta bankowego: 19 9072 0002 0204 6688 2000 0001

Jerzy Oses

   Miesiąc maj to dla wielu ludzi najpiękniejszy miesiąc w ciągu całego roku. Nic dziwnego, to właśnie w maju najbardziej rzuca się w oczy piękno naszej ziemi. Wszelka roślinność, a przede wszystkim rozkwitające kwiaty wzbudzają w nas zachwyt. Budząca się przyroda pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Maj kojarzy się też z tak zwaną „majówką”. Na słowo „majówka” większości z nas nasuwają się skojarzenia z dłuższym weekendem, weekendowymi wypadami za miasto lub też wiejskimi zabawami pod gołym niebem. Mało, kto dzisiaj wspomni, że „majówka” to przede wszystkim Nabożeństwo Majowe - nabożeństwo ku czci Matki Bożej, odprawiane w Kościele Katolickim właśnie w miesiącu maju.

  Podczas tego nabożeństwa odśpiewuje się „Litanię Loretańską”, modlitwę „Pod Twoją obronę”, a kapłan udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Początki tych nabożeństw w Polsce sięgają VIX wieku jednak na świecie ich rodowód sięga wieku V. Już w V wieku w kościołach Wschodnich wierni gromadzili się i śpiewali pieśni na cześć Matki Bożej. Nabożeństwa majowe zmieniły również w pewien sposób wyobrażenie o modlitwie. Wskazały, bowiem, że nie tylko kościół może być miejscem modlitwy. W ubiegłym wieku bardzo popularne stały się nabożeństwa przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Mieszkańcy, głównie wsi, które oddalone były o duże odległości od kościoła, gromadzili się przy nich na modlitwie. Z nadejściem wiosny krzyże przydrożne i kapliczki przyozdabiano kwiatami i kolorowymi wstążkami, a te, które tego wymagały pokrywano świeżą farbą. Niestety z upływem lat w nabożeństwach, które niegdyś przyciągały licznie tak dorosłych jak i dzieci dzisiaj uczestniczy bardzo niewiele osób. I to nie tylko przy krzyżach i kapliczkach, ale również w kościołach. Smutne to tym bardziej, że uczestnicząc w majowych nabożeństwach wyrażamy w ten sposób naszą chęć sławienia Królowej Polski. Właśnie 3 maja w kościele obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

  Jest to wyraz wielkiej wiary i wdzięczności Polaków, którzy dzięki Jej wstawiennictwu przetrwali wiele burz dziejowych, dotykających w przeszłości naszą Ojczyznę. Tak właśnie, kiedy Polacy czuli zagrożenie zawsze zwracali się do Maryi o wstawiennictwo u Jej syna Jezusa Chrystusa. Jak wiemy z historii Matka Najświętsza nigdy nie opuszczała narodu, który sobie wyjątkowo upodobała. Wiele razy podczas objawień dawała do zrozumienia, że Polska to właśnie Jej kraj umiłowany. Często jednak bywało tak, że Polacy, szybko zapominali, komu zawdzięczali poprawę swojej sytuacji na lepszą. Dzisiaj obserwujemy zwłaszcza w mediach wiele ataków na kościół katolicki, ale nie tylko, bo są to ataki pod adresem samego Boga. Kpi się z instytucji kościelnych podaje się nieprawdziwe informacje, które mają na celu głównie ośmieszenie nas katolików. Niestety sami katolicy słysząc bluźnierstwa nie mają odwagi przeciwstawić się im tylko przyłączają się do tych, którzy Boga i Jego wyznawców wyśmiewają. Przytoczę tutaj chociażby nagonkę na Radio Maryja. Słuchając tych różnego rodzaju kawałów, dowcipów n/t radia, nachodziła mnie myśl cóż takiego złego jest w tym radiu, że ludzie aż tak go nienawidzą. Postanowiłem wsłuchać się w treści przez RM głoszone i stwierdzić muszę, że nie znalazłem w nich nic sprośnego. W swoich audycjach Radio Maryja nie potępia ludzi niewierzących, a modli się za nich. Radio to nie namawia do niczego złego jednak w społeczeństwie wskazuje się na nie jak na szerzące się zło. Można osobiście nie lubić o. dyrektora czy tez innej osoby prowadzącej audycje, ale nie można potępiać znajomych, sąsiadów czy też członków swoich rodzin za słuchanie wspomnianego radia. Nie jestem „fanem” RM jednak słuchając go okazjonalnie spotkałem się tam tylko z wyrazami miłości dla bliźniego, pokorą ludzi wobec Boga i przywiązaniem do Matki Bożej. Dlatego nie rozumiem tej medialnej nagonki na RM.

 Wracając do nabożeństw majowych, główną częścią nabożeństwa jest wspomniana wcześniej Litania Loretańska (hymn na cześć Maryi). Litania Loretańska powstała najprawdopodobniej we Francji w XII wieku, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" zawdzięcza miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana. W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie "Królowo Polskiej Korony", przekształcone po drugiej wojnie światowej na "Królowo Polski". Podczas nabożeństwa śpiewane są przepiękne pieśni Maryjne. W naszym kościele od wielu lat na wstępie najczęściej śpiewano „Po górach dolinach…” i dalej "Czarna Madonna" itd.

W latach 70-tych i 80-tych organizowane były specjalne nabożeństwa majowe dla młodzieży przed figurą Matki Bożej przy kościele. Pamiętam, że bardzo wielu młodych ludzi brało w nich udział. Młodzież kaźmierska chętnie śpiewała wspaniałe pieśni. Czy dzisiejsza młodzież nie odczuwa potrzeby rozmowy z Maryją? Czyż nie warto podzielić się swoimi problemami z Tą, "...która wszystko rozumie, sercem ogarnia każdego nas”? Dzisiejszy świat zabija w nas poczucie obowiązku rozmowy z Bogiem poprzez Maryję matkę Jezusa. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością wiele w tym winy współczesnych mediów, które kogoś, kto chodzi do kościoła czy też słucha katolickich rozgłośni radiowych skazują na pośmiewisko uznając ich za zacofanych. Religia to nie folklor czy tradycja, która może zanikać. Dla nas katolików, media i wszelkie reklamy obrażające nas i samego Boga nie mogą być przyczyną zwątpienia. Kiedyś w Internecie pod komentarzem pewnego ateisty, który atakował kościół i próbował przekonywać, że Bóg nie istnieje; przeczytałem ciekawe zdanie jednego z katolików, który mu odpowiedział tymi słowami:, „Jeżeli Boga faktycznie nie ma to my katolicy nic na tym nie tracimy. Jeżeli jednak jest to biada tym, którzy prześladują Jego wyznawców”. Wniosek z tego nasuwa się taki:, Jeżeli nie wierzysz w istnienie Boga to na wszelki wypadek postępuj w swoim życiu tak, jakby Bóg istniał. Bo gdy okaże się, że Go faktycznie nie ma, będziesz przynajmniej porządnym człowiekiem. Jeżeli jednak istnieje to fakt, iż byłeś porządny; Bóg na pewno doceni na sądzie ostatecznym.

Któż inny jak nie Maryja może wyprosić nam łaski u Boga przez swojego syna Jezusa Chrystusa. Kiedy patrzę jak świat oddala się od Boga często nasuwa mi się myśl, iż to, że Bóg nie reaguje to zasługa Maryi, która powstrzymuje Jego karzącą rękę. Cieszmy się, zatem z tego, że mamy w niebie „swojego” człowieka - Maryję, która u Boga nam wyprasza zdroje łask, by świat lepszy był, by w miłości żył. Katolicy nie bójcie się okazywać swojego przywiązania do Kościoła i stawajcie śmiało w obronie swoich przekonań. Z Maryją możecie rozmawiać wszędzie w pracy, w samochodzie i w autobusie. Dla Maryi miejsce nie ma znaczenia ona słucha wszędzie i wstawia się za nami u Boga. 

Litania Loretańska

Kyrie eleison.
Chryste eleison. Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas.
Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże
Duchu Święty, Boże
Święta Trójco, jedyny Boże

Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko
Święta Panno nad pannami
Matko Chrystusowa
Matko Kościoła
Matko łaski Bożej
Matko nieskalana
Matko najczystsza
Matko dziewicza
Matko nienaruszona
Matko najmilsza
Matko przedziwna
Matko dobrej rady
Matko sprawiedliwości i miłości społecznej
Matko Stworzyciela
Matko Zbawiciela
Panno roztropna
Panno czcigodna
Panno wsławiona
Panno można
Panno łaskawa
Panno wierna
Zwierciadło sprawiedliwości
Stolico mądrości
Przyczyno naszej radości
Przybytku Ducha Świętego
Przybytku chwalebny
Przybytku sławny pobożności
Różo duchowna
Wieżo Dawidowa
Wieżo z kości słoniowej
Domie złoty
Arko przymierza
Bramo Niebieska
Gwiazdo zaranna
Uzdrowienie chorych
Ucieczko grzesznych
Pocieszycielko strapionych
Wspomożenie wiernych
Królowo Aniołów
Królowo Patriarchów
Królowo Proroków
Królowo Apostołów
Królowo Męczenników
Królowo Wyznawców
Królowo Dziewic
Królowo wszystkich Świętych
Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta
Królowo wniebowzięta
Królowo różańca świętego
Królowo rodzin
Królowo pokoju
Królowo Polski

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.
Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Panie, nasz Boże, daj nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała, i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Pana Naszego, Jezusa Chrystusa, Króla miłosierdzia, który z Tobą i z Duchem Świętym okazuje nam miłosierdzie teraz i na wieki wieków.

Copyright © 2022, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.