blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860 ......nr konta bankowego: 19 9072 0002 0204 6688 2000 0001

Alicja Szopa

P1000523   01.08.2019 r. z Kaźmierza wyruszyła pielgrzymka autokarowa na Mazury. Naszym opiekunem  był ks. Proboszcz Krzysztof Musiał. Do Gietrzwałdu dotarliśmy o 5.30. O godzinie 6.00 przy opadającej na Gietrzwałdzkich Błoniach mgle, na tle przyległego lasu przy kapliczkach obrazujących sceny Męki Pańskiej uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem naszego Proboszcza. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, aby odmówić różaniec i uczestniczyć we Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Proboszcza. Po Mszy Św. każdy miał czas dla siebie, aby spożyć ranny posiłek, odpocząć i udać się po cudowną wodę do źródełka, które zostało pobłogosławione przez Maryję podczas objawień - „aby chorzy, którzy Tu będą przychodzić, mogli czerpać tę wodę, nią się obmywać i pić, mogli otrzymać zdrowie, jeżeli będą ufać Bogu i modlić się”. Po zakończeniu zwiedzania przejechaliśmy do Starego Folwarku do hotelu.

   Drugiego dnia udaliśmy się do Wigier. Tam zwiedzaliśmy malowniczo położony na wzgórzu nad Jeziorem Wigry Zespół Pokamedulski. Podczas Mszy Św. każdy z uczestników pokłonił się Jezusowi w Pierwszy Piątek Miesiąca. W 1999 r. podczas pielgrzymki do Ojczyzny w tym miejscu odpoczywał św. Jan Paweł II.  Kolejny punkt naszej wyprawy to Sejny - najstarsze miasto na Podlasiu. Znajduje się tu  Bazylika Nawiedzenia NMP postawiona przez Dominikanów. W kaplicy mogliśmy podziwiać  gotycką figurę Madonny z Dzieciątkiem - szafkowa Tryptyk. W 1975r. obraz ten koronował Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński oraz ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła. Do Bazyliki przylega Klasztor, który w 1602 r. Jerzy Grodzieński przekazał Dominikanom. Następnie pojechaliśmy na punkt widokowy w Smolnikach, z którego podziwialiśmy wspaniałe widoki. W tym miejscu  kręcono sceny do „Pana Tadeusza” i „Doliny Issy”.  Stamtąd udaliśmy się nad Jezioro Hańcza. Część pielgrzymów zdecydowała się na pokonanie Góry Cisowej nazywanej Suwalską Fudzijamą. Podejście na to najwyższe wzniesienie nie było zbyt trudne, ale trzeba było się na to  zdobyć. Kolejny ciekawy punkt naszej pielgrzymki to trójstyk granic: Polski, Litwy i Rosji w Bełczie. Miejscowość ta jest uznana jest za  najzimniejszy punkt w Polsce.  Tego dnia oglądaliśmy także zabytkowe, najwyższe w Polsce wiadukty w Stańczykach.

   Trzeciego dnia wyruszyliśmy do Augustowa, w którym zwiedzaliśmy Bazylikę Mniejszą Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie udaliśmy się na Wzgórza w Gibach,
gdzie znajduje się 266 dębowych krzyży oraz dziesięciometrowy  Krzyż symbolizujący pochówek tych co zginęli podczas obławy augustowskiej, a także 400 kamieni. Na specjalnej tablicy widniał tam napis: „Zginęli, bo byli Polakami”. Przy Kanale Augustowskim znajduje się kamień z tajemniczym wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. Odbyliśmy rejs Szlakiem Papieskim do Studzienicznej, gdzie zwiedzieliśmy drewniany kościół Matki Bożej Szkaplerznej.
Tam uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Stamtąd udaliśmy się Sanktuarium Maryjnego w  Różanymstoku  z cudownym pachnącym różami  obrazem Matki Bożej.

   Czwartego dnia byliśmy w Supraślu i zwiedzaliśmy Muzeum Ikon, w którym można podziwiać  około 300 ikon związanych z Chrystusem i Matką Boską, z 12 największymi świętami cerkiewnymi. Kolejny punkt na trasie pielgrzymki to Białystok - Miasto Miłosierdzia. Tu mieszkał bł. ks. Sopoćko - spowiednik św. Siostry Faustyny. Stąd, za Jego sprawą rozeszło się na cały świat przesłanie o Miłosierdziu Bożym. W mieście wzniesione zostało Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym spoczywają doczesne szczątki bł. ks. Michała Sopoćki oraz relikwie św. Siostry Faustyny i Świętego Jana Pawła II. W Białymstoku można podziwiać  także Bazylikę Mniejszą pw. św. Rocha. Jest to pomnik historii, wotum wdzięczności za odzyskaną Niepodległość. W Białymstoku zdobywał wykształcenie ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie śp. Ryszard Kaczorowski. Z Białegostoku udaliśmy się do Domu Pielgrzyma w Świętej Wodzie. Wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej uczestniczyliśmy w Eucharystii. Cały Zespół Sanktuarium jest położony na Górze i obejmuje: Kościół, Kaplicę Dwustronną, Wzgórze Krzyży, Cudowne Źródełko oraz Kaplicę i Dróżkę Siedmiu Boleści Matki Bożej. Są one rozmieszczone na Błoniach św. Jana Pawła II. Znajduje się tam również  Sadzwka Betsaida i Siloe, ciasna brama, ołtarz polowy,  kapliczki różańcowe oraz Wzgórze Krzyży. Tam umieściliśmy krzyż z napisem upamiętniający naszą parafialną pielgrzymkę. Jest to miejsce słynące z wielu uzdrowień.

   W piątym dniu wycieczki, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się Radzyminie na cmentarzu obrońców Ojczyzny z 1920 r. To tam była stoczona bitwa Polaków z bolszewikami - słynna operacja „Cudu nad Wisłą”. Ta przełomowa batalia zapobiegła rozszerzaniu się komunizmu na Polskę i na całą Europę. Tam też znajduje się Pomnik Ofiar Katynia, a także pomniki  poświęcone ofiarom, które zginęły w katastrofie Smoleńskiej 2010 r. W Kobyłce zwiedzaliśmy Bazylikę św. Trójcy. Interesującym obiektem tej świątyni jest Wieczna lampka w kształcie trzech zespolonych orłów w koronie. Można tam również podziwiać dwie zabytkowe ambony - w jednej z nich mieści się chrzcielnica z wodą święconą. Piękne freski zostały wykonane metodą kropkową i liniową. W Osowie podczas bitwy z bolszewikami 1920 r. zginął ks. Ignacy Skorupka. Walki upamiętnia Kaplica, Cmentarz poległych w Bitwie Warszawskiej oraz Krzyż wskazujący miejsce śmierci ks. Skorupki. W Szymanowie znajduje się Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek. Jest tam Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej, które z słynie  z wielu cudów oraz Liceum i Gimnazjum  Sióstr Niepokalanek.

   Podczas pielgrzymki rozbrzmiewał śpiew pieśni religijnych, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Odmawialiśmy różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pełni wrażeń i przemyśleń wróciliśmy do Kaźmierza. Dziękujemy ks. Proboszczowi Krzysztofowi Musiałowi za pomysł, organizację i opiekę duszpasterską podczas pielgrzymki. Dziękujemy kierowcom autokaru - p. Zbyszkowi za ogromną wiedzę i budującą postawę patriotyczną oraz panu Maciejowi. Panowie Maciej i Zbyszek byli wspaniałymi kierowcami, ale także uczestnikami naszej pielgrzymki. Brali udział w nabożeństwach, modlitwach i odprawianych Mszach św. BÓG ZAPŁAĆ. Niech Bóg bogaty  w miłosierdzie nagradza dobrym zdrowiem, radosną, anielską cierpliwością, ludzką wdzięcznością i życzliwością. Czekamy na kolejne pomysły pielgrzymek do ciekawych miejsc.

Szczęść Boże!

Copyright © 2020, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.