blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860 ......nr konta bankowego: 19 9072 0002 0204 6688 2000 0001

Remigiusz Kaczmarek

Odpust   We współczesnym świecie przykładem wręcz można powiedzieć uniwersalnej świętości dla wszystkich jest z pewnością postać św. Urszuli Ledóchowskiej. Jej charyzmat może być podjęty praktycznie przez każdego, kto w imię miłości i wiary do Chrystusa i Jego Kościoła chce dawać świadectwo Ewangelii. Dziś z perspektywy lat trudno sobie wyobrazić Kościół Powszechny bez jej przykładu. Dzieje się tak ponieważ wszyscy możemy uczyć się od Matki Urszuli tych jakże prostych działań, które budują nasz świat bardziej ludzki. Dzięki jej przykładowi pełniej realizowane mogą być takie wartości, jak: miłość do drugiego człowieka, pokój, wolność, sprawiedliwość czy solidarność z potrzebującymi. Jej postać i przykład w sposób namacalny pokazują, jak na co dzień realizować to nowe „przykazanie miłości”, czy może raczej politykę miłości – jak sama mówiła: „moją polityką jest miłość”.

Tym bardziej radośnie i z prawdziwym weselem w sercach świętowany jest dzień 29 maja - dzień jej liturgicznego wspomnienia, gdzie również i tu w sokolnickiej wspólnocie siostry Urszulanki SJK od ponad osiemdziesięciu lat kontynuują dzieło swej mistrzyni. Podczas Eucharystii dziękczynnej za osobę i dzieło św. Urszuli Ledóchowskiej, sprawowanej w 80. rocznicę jej narodzin dla nieba oraz w 30 rocznicę przywiezienie jej relikwii do Pniew z Rzymu tej promiennej atmosfery było sporo. Dzieci sypiące kwiatki podczas procesji, śpiew scholii czy też kazanie wygłoszone przez ks. Henryka Wojnara - to główne elementy tej pogody ducha. Całości dopełniło płomienne podziękowanie kapelana ks. Adama Sławińskiego, który także z nieukrywanym wzruszeniem i atencją podawał do ucałowania relikwiarz adorującym go współbraciom i siostrom w wierze. Pamiętać również należy i o tym, że nadal jesteśmy w rocznicowym okresie 100-lecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Z tej racji postać założycielki Zgromadzenia Urszulanek SJK jest określana mianem „Matki Niepodległości”. Stało się tak ponieważ namacalnie dawała ona przykład pracy i wiary w ten ‘cud 1918 roku”. Współpracując z legendarnym postaciami ówczesnego życia społeczno-politycznego przybliżała całej starej Europie tę naszą ojczyznę, polską mowę, kulturę i wartości wyznawane przez naród. Jeszcze w okresie II Rzeczypospolitej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości oraz Złotym Krzyżem Zasługi za swą działalność społeczno-wychowawczą.

Oto fotorelacja z uroczystości odpustowych w sokolnickiej kaplicy, jakie miały miejsce 29 maja b/r.

Copyright © 2020, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.