blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860 ......nr konta bankowego: 19 9072 0002 0204 6688 2000 0001

ks. Marek Frąckowiak

Pielgrzymka do Buku   W tym roku po raz II grupa 38 pielgrzymów z naszej parafii Narodzenia NMP w Kaźmierzu udała się pielgrzymim szlakiem do niedalekiego sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku. To o 10 uczestników więcej niż w ubiegłym roku. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w sobotę 22 września o godz. 7.00 wspólną modlitwą w kościele parafialnym i specjalnym błogosławieństwem dla pielgrzymów udzielonym przez księdza Proboszcza Krzysztofa Musiała. 

   Trasa naszego pielgrzymowania obejmowała 24 km, które pokonaliśmy w niecałe sześć godzin marszu. Przeszliśmy trasę, która prowadziła przez pobliskie Grzebienisko, Wierzeję i Wilkowo. W ostatniej miejscowości tuż przed Bukiem tradycyjnie zatrzymaliśmy się w sali wiejskiej na pięknie przygotowanym poczęstunku, który został przygotowany przez Panią sołtys Urszulę Baturę i mieszkańców wioski Wilkowo, za który w tym miejscu jeszcze raz bardzo serdecznie pragniemy podziękować. To wielka radość, że możemy w tak życzliwej i gościnnej atmosferze przebyć te kilkadziesiąt kilometrów naszej corocznej pielgrzymki.
   Tegoroczne pielgrzymowanie wpisało się również w 100 rocznicę odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Zapewne oprócz osobistych intencji, które wszyscy pielgrzymi zabrali ze sobą w sercu do Matki Bożej Literackiej przyświecała nam szczególnie modlitwa w intencji naszej Ojczyzny, która cieszy się wolnością od 1918 roku, jak i za naszą małą Ojczyznę -Kaźmierz o ducha jedności, zgody i pokoju dla wszystkich mieszkańców. Podczas drogi wysłuchaliśmy konferencji ks. Marka na temat wolności wewnętrznej. Zastanawialiśmy się w czasie drogi: Czy dzisiaj łatwo jest być wolnym od zła i grzechu? Oraz co znaczy być wolnym nie tylko w sensie zewnętrznym, ale i wewnętrznym, w sercu. Doskonałym przykładem stali się dla nas św. Maksymilian Maria Kolbe i św. Albert Chmielowski.
   W tym roku każdy z pielgrzymów mógł również usłyszeć historię związaną z pomnikiem pomordowanych Polaków w tym mieszkańców Kaźmierza, który znajduje się w lesie Grzebieniskim tuż przy drodze prowadzącej do Buku. Przedstawiona historia jeszcze raz przypomniała nam o niełatwych meandrach naszej lokalnej ziemi, a nie byłoby to możliwe bez pani Aleksandry Napierały za co bardzo dziękujemy.
   Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana o godz. 13.00 przez duszpasterzy naszej parafii ks. Proboszcza i ks. wikariusza Marka.
Czas pielgrzymki mimo już jesiennej aury upłyną nam w klimacie wspólnej modlitwy, śpiewu, dzielenia się doświadczeniem wiary i radości. Wszystkim drogim parafianom szczególnie członkom naszego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, harcerzom, panom Adamowi i Dariuszowi odpowiedzialnym za opiekę porządkową, wszystkim za uczestnictwo, zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu tegorocznej pielgrzymki bardzo serdecznie dziękuję. Noszę Was i wasze intencje w swoim sercu. Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku już za rok do czego pozostałych parafian serdecznie zachęcam!


Copyright © 2020, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.