blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860 ......nr konta bankowego: 19 9072 0002 0204 6688 2000 0001

Jerzy Oses

Niemal w całkowitej ciemności, przy świetle zapalonych na stopniach ołtarza zniczach rozpoczęły się wczoraj tuż po wieczornej mszy św. „Zaduszki Poetyckie”. Nastrój wymuszał na słuchaczach wsłuchanie się w teksty, na które składały się wiersze nawiązujące do naszego pielgrzymowania po ziemi. Poezja, dla której tłem była spokojna muzyka skłaniała nas do refleksji nad swoim życiem. Wiersze dające nadzieję tym, którzy stracili kogoś bliskiego. Teksty wskazujące na pośpiech w naszym codziennym życiu wszak nigdy nie wiemy, kiedy ono się skończy.

Wiadomo życie potrafi kończyć się w sposób nagły nieraz brutalny i na nic zdadzą się plany z realizacją, których często zwlekamy. Młodzi ludzie w swoim programie przedstawili śmierć jako coś, czego my katolicy bać się nie powinniśmy. Śmierć to dla nas początek nowego – lepszego życia. Póki co jednak musimy żyć tak, jakby życie nasze miało się skończyć już jutro. Musimy być zawsze gotowi na spotkanie z Bogiem. Dla tych, którzy poświęcili swój czas na wysłuchanie tego, co przygotował dla nas zespół „Fiołek” z Wilczyny nie był to z pewnością czas stracony. Zespół „Fiołek” powstał przed trzema laty z inicjatywy p. Małgorzaty Cebernik, która zachęciła do tego swoje dzieci. W skład zespołu wchodzą: Marta Zϋlhke, Paulina Cebernik, Krzysztof Kubiak i Marcin Cebernik. Młodzi ludzie, na co dzień uczą się, studiują, pracują i jak zgodnie mówią śpiewają. Poza muzyką i wierszami o tematyce religijnej mają w swoim repertuarze również takie utwory, które idealnie nadają się do umilenia czasu lokalnej społeczności podczas wszelkiego rodzaju spotkań. Poza tym zespół zajmuje się przygotowaniem aranżacji muzycznych do przedstawień tworząc przy okazji własne utwory.

Zapytani o to skąd pomysły na koncerty o tematyce religijnej odpowiadają:

Pragniemy wzrastać duchowo a każdy z nas pragnie spełnić się muzycznie.

Zapytani o to czy swoje śpiewanie traktują jako pewnego rodzaju rozrywkę czy też podchodzą do tego bardzo poważnie odpowiedzieli:

Traktujemy nasze śpiewanie bardzo poważnie, każdy koncert przygotowujemy w wielkim skupieniu i po wielu rozmowach. Nasz zespół chce pokazać innym ludziom nowy sposób uwielbiania Pana poprzez śpiew w nowych oryginalnych aranżacjach. Chcemy pokazać, że muzyka nie musi kojarzyć się tylko z „rozrywką” rozumianą w złym kontekście, ale pokazać, że za jej pomocą można wielbić Boga.

cisza i skupienie towarzyszyły zebranym w kościele...

...cisza przerywana poezją i nastrojową muzyką...

...świetnie dobrane wiersze...

...i wspaniała muzyka...

...skłaniały do zadumy...

 

... na zakończenie utwór "Cisza" na saksofonie - rewelacja

... ksiądz proboszcz dziękuje młodym wykonawcom...

... zadając im kilka pytań odnośnie togo co robią...

...młodzieńcy nieco zaskoczeni potwierdzają, że muzyka umacnia ich w wierze...

... wspólna fotografia z ks. Krzysztofem...

.. który nie ukrywał swojej radości z tego, iż zespół "Fiołek" 

przybył do Kaźmierza.

Jerzy Oses

Copyright © 2022, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.