blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860 ......nr konta bankowego: 19 9072 0002 0204 6688 2000 0001

Jerzy Oses

    Zakładam, że większość kaźmierskich parafian wie o tym, iż w szamotulskiej kolegiacie znajduje się słynący na całą okolicę obraz Matki Bożej Pocieszenia "Szamotuł Pani". Wizerunek ten jest ruską ikoną namalowaną według jednego z najbardziej znanych i najpiękniejszych przedstawień Bogurodzicy, Matki Bożej Kazańskiej.

      Warto przypomnieć tutaj, że dzięki staraniom byłych proboszczów w szczególności zaś ks. prałata Albina Jakubczaka i wysiłkom wkładanym w rozwijanie kultu maryjnego w szamotulskiej świątyni, cudami słynący obraz doczekał się koronacji. Miało to miejsce 20 września roku 1970 za pontyfikatu papieża Pawła VI, który nadesłał papieskie korony.

                   Papież Paweł VI                           ks. kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski

       W uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych czcicieli Maryi. Na tą okoliczność w pobliżu kolegiaty powstał wielki polowy ołtarz. Uroczystości zapoczątkowane zostały dzień wcześniej 19 września, a w środku nocy przy światłach świec i pochodni odprawiona została uroczysta Msza Święta. Koronacji cudownego obrazu dokonał ks. Prymas Stefan Wyszyński z ks. Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim Antonim Baraniakiem i ks. Edmundem Nowickim, biskupem gdańskim. W owych czasach było to niesamowite wydarzenie. Niezwykłość ta polegała na tym, że spotkało się to z tak wielkim zainteresowaniem i zarazem chęcią uczestnictwa w uroczystościach przez tysiące wiernych (około 70 tys.) jak również, że miało to miejsce w czasach mało ciekawych rządów komunistycznych, które nie sprzyjały tego rodzaju wydarzeniom. Wśród parafian dekanatu szamotulskiego obecna była bardzo liczna grupa parafian z Kaźmierza.

uroczyste powitanie gości chlebem i solą

 

abp Antoni Baraniak przyjmuje dary od mieszkańców Szamotuł

moment koronacji obrazu

msza św.

kardynał Wyszyński modli się przed obrazem Szamotuł Pani

prymas przemawia do wiernych zebranych na placu

Uroczyste Błogosławieństwo na zakończenie uroczystości

    Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia "Szamotuł Pani", w czasie której są odczytywane podziękowania i prośby składane przez wiernych odprawiana jest, w każdy wtorek.

Główny odpust w szamotulskiej kolegiacie przypada w ostatnią niedzielę sierpnia.

Copyright © 2022, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.