blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  +48 61 29 18 296

Jerzy Oses

   W Wielką Sobotę, czyli w ostatnim dniu Wielkiego Tygodnia i zarazem ostatnim dniu Triduum Paschalnego w ciszy i skupieniu przemieszczali się po naszej świątyni parafianie, przybywający na modlitwę przy Grobie Pańskim. Tradycyjnie przy grobie czuwali ministranci i pełniący Straż Honorową druhowie strażacy z jednostek OSP z gminy Kaźmierz.

Niczym nie zmąconą ciszę przerywały tylko na chwilę tłumy parafian przybywające w godzinach popołudniowych na tradycyjny obrzęd poświęcenia pokarmów.

   Wieczorem o godz. 21.00 odprawiona została msza Wigilii Paschalnej, która należy już do obchodów Niedzieli Wielkanocnej. Część pierwsza Wigilii Paschalnej to liturgia światła. Rozpoczęła się ona przed kościołem, gdzie harcerze rozpalili ognisko, którego płomienie zostały poświęcone przez kapłana. Następnie kapłan po zapaleniu paschału w uroczystej procesji przy trzykrotnym śpiewie „Światło Chrystusa" wniósł go do świątyni i umieścił na świeczniku. Kolejne części Wigilii Paschalnej to liturgie; słowa, chrzcielna i eucharystyczna. Ostatnim akcentem uroczystości był udział wiernych w procesji rezurekcyjnej wokół kościoła.

Copyright © 2019, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.