blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860

Drugi dzień Europejskich Spotkań Młodzieży był zarazem pierwszym, o którym można powiedzieć, że był w pełni roboczym. Po wczorajszym powitaniu i otwarciu imprezy dziś już od samego ranka z pełnym zaangażowaniem młodzi ludzie rozpoczęli swe pielgrzymki zaufania. Także nasi goście podporządkowali się w pełni harmonogramowi spotkań, jaki został przygotowany przez organizatorów.

Rankiem po porannej Mszy Świętej odbyła się pierwsza wspólna ekumeniczna modlitwa w duchu Taizé odprawiona w naszym parafialnym kościele. Były oczywiście śpiewy kanonów, były prośby zanoszone do Boga i zamyślenia, które zwyczajowo odbywają się podczas tych modlitw w ciszy.

Na zakończenie tej części czekała uczestników spotkania miła niespodzianka dotycząca ks. Adama, który przybył do nas do Kaźmierza wraz z grupą pielgrzymów z Lublina. Organizatorki z naszej parafialnej ekipy ogłosiły komunikat, że właśnie ks. Adam dziś obchodzi swój kolejny jubileusz urodzin. Były oklaski i został przekazany oczywiście drobny upominek. Zgromadzeni odśpiewali nasze zwyczajowe 100 lat 100 lat! Goście z zagranicy nie pozostali dłużni i obdarowali jubilata identycznymi zaśpiewami w swych narodowych językach, jakie są wykonywane w takim momencie.

Po tych wydarzeniach korowód składający się z organizatorów, gości i sympatyków tej wielkiej inicjatywy przemaszerował ulicami Kaźmierza do budynku Szkoły Podstawowej. Tu najpierw audytorium zostało zaproszone by pozować do wspólnej pamiątkowej fotografii.

Po pozowaniu nastąpił czas by popracować i pomyśleć nad zadanymi przez braci z Taizé pytaniami. Organizatorki z parafii dokonały podziału gości na małe kilku osobowe grupy, które zostały skierowana każda do oddzielnej klasy. Tu młodzi ludzie zastanawiali się i dyskutowali nad tematem: Nadzieja w każdym człowieku ; dokonywać wyboru pomiędzy naszymi pragnieniami. Z wywiadu, jakiego udało mi się uzyskać od dyskutantów wywnioskowałem, że największym osiągnięciem tego forum było to, iż w ogóle udało się w tym międzynarodowym gronie po prostu „dogadać”!

Nie będąc bezpośrednim uczestnikiem tych wydarzeń miałem chwilkę czasu dla siebie. Dzięki życzliwości księdza Adama udało mi się porozmawiać z nim na temat religii i religijności młodych polaków na tle innych nacji. Nie obyło się oczywiście bez wątków osobistych każdego z nas. Rozmowa była tak swobodna i jednocześnie obszerna, że nie zauważyliśmy jak minął czas przeznaczony na pracę w grupach. Niestety naszą dyskusję musieliśmy przerwać ponieważ na gości czekały autokary, które zawiozły ich do Poznania by tam wespół z tysiącami innych młodych ludzi wspólnie celebrować modlitwę. Podczas wieczornej celebry, słowa powitania do uczestników spotkania skierował Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

Młodzież będąca w Poznaniu skorzystać może także z licznych imprez towarzyszących, jakie zostały z okazji Europejskich Spotkań Młodzieży przygotowane. Do nich min. zaliczyć trzeba: zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zwiedzanie muzeów, pokazy i występy zespołów tanecznych wraz z nauką polskich tańców ludowych. Do dyspozycji są też organizowane liczne wykłady dotyczące wnętrza człowieka oparte na biblii i refleksjach uczestników zjazdu.

Do ciekawostek wydarzeń, jakie się dzieją w Poznaniu należy fakt, że jej młodzi uczestnicy pomagają w przeróżny sposób w ich sprawnym przebiegu. Wydają np. żywność, sprzątają hale, zapalają świeczki lub .... segregują i kompaktują w specyficzny sposób śmieci.

Słowa powitania skierowane przez Arcybiskupa St. Gądeckiego >>>

Galeria Foto>>>

foto R. Kaczmarek, Aleksandra Tomaszewska

Copyright © 2020, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.