Święta obowiązkowe

Święta obowiązkowe lub inaczej święta nakazane. Są to dni, w które katolik zobowiązany jest uczestniczyć we Mszy św. Aktualna lista świąt nakazanychna rok 2016

• Każda niedziela !!!,
  • 1 stycznia  (piątek) - Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia  (środa) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
  • 27 marca  (niedziela) - Wielkanoc
  • 8 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie
  • 26 maja (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia  (poniedziałek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada  (wtorek) - Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia  (niedziela) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

W święta nakazane wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej, oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych, które „utrudniają oddawanie Bogu czci oraz utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego i przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu” (kan. 1247 KPK)

Pozostałe ważne święta w Kościele Katolickim w 2016 r.

Oprócz wymienionych powyżej świąt nakazanych są w Kościele Katolickim w Polsce obchodzone są również inne święta o głębokiej tradycji. W święta te wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.

2 lutego  (wtorek)                         -  Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej)

19 marca  (sobota)                       -  Uroczystość św. Józefa

28 marca  (poniedziałek)               -  Poniedziałek Wielkanocny

16 maja  (poniedziałek)                 -  Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła

29 czerwca  (środa)                       -  Uroczystość św. Piotra i Pawła

8 grudnia  (czwartek)                     -  Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

26 grudnia  (poniedziałek)              -  Boże Narodzenie (drugi dzień)

Copyright © 2017 Parafia rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Saturday the 18th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free.