blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860 ......nr konta bankowego: 19 9072 0002 0204 6688 2000 0001

Jerzy Oses

Spis treści

  Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi wrażeniami z pięknej uroczystości, w której miałem zaszczyt uczestniczyć w sobotę 23 maja 2009 r. Mam na myśli jubileusz 50 lecia kapłaństwa jezuity o. Zdzisława Pałubickiego, misjonarza, który prowadził rekolekcje w naszej parafii w roku 1977. Zanim jednak opiszę samą uroczystość przybliżę nieco okoliczności, które zaistniały w moim życiu i zadecydowały o tym, iż mogłem uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu. Otóż przygotowując materiał o Peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej parafii zwróciłem się o kilka szczegółów do o. Zdzisława.

Misjonarz chętnie odpowiedział na moje pytania, a po publikacji wspomnianego materiału odwiedzając naszą parafialną stronę napisał do mnie: „Ale masz dobrą pamięć. Czynisz dobrą robotę. Mianuję Ciebie misjonarzem. Nominację załączam…” W nominacji tej główne zdanie to: „ZADANIE BOJOWE! SZERZYĆ KULT MIŁOSIERDZIA BOŻEGO PRZEKAZUJĄC MOJĄ STRONĘ KOMUKOLWIEK I W JAKIKOLWIEK SPOSÓB” Zastosowałem się do tego polecenia i tak oto zostałem internetowym misjonarzem. Ojciec Zdzisław utworzył pierwszą na świecie grupę misjonarzy internetowych pod nazwą „Michalinum”, która działa przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu. Grupa "Michalinum" otrzymała błogosławieństwo Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa oraz Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały


Misjonarzem może być każdy: kobieta, mężczyzna, świecki, duchowny, młody i stary wystarczy tylko wola przystąpienia do grupy i oczywiście wiara w to, co się przekazuje. Wystarczy po prostu być katolikiem dawać świadectwo swojej wiary i mówiąc językiem współczesnym "promować" Boże Miłosierdzie. Wszelkich informacji i działalności o. Zdzisława oraz o Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu znajdziecie na stronie http://www.milosierdzie.info.pl

Mam nadzieję, że wyjaśniłem w ten sposób skąd wzięła się moja "współpraca" z o. Zdzisławem Pałubickim czas zatem, na opis samej uroczystości. Kilka słów o samym sanktuarium w Kaliszu. Kościół Księży Jezuitów to przepiękna świątynia wewnątrz której zobaczyć można sześć wspaniałych ołtarzy bocznych. Ołtarze zbudowane w sześciu nawach ustawione pod odpowiednimi kątami tworzą wraz z ołtarzem głównym obraz wielkiego trójwymiarowego ołtarza. W jednym z tych ołtarzy widnieje obraz Chrystusa Miłosiernego namalowany według wskazówek Błogosławionego ks. prof. Michała Sopoćko (spowiednika Św. Siostry Faustyny). Poniżej kilka fotografii, które i tak nie oddają tego, co widzi się będąc na miejscu, dlatego zachęcam do odwiedzenia świątyni przy ul. Stawiszyńskiej 2 w Kaliszu.

ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego

Wracając do uroczystości dodam, że każdy członek grupy „Michalinum” otrzymał e-mailem zaproszenie z prośbą o przybycie na godzinę przed samą uroczystością do zakrystii sanktuarium w celu wzajemnego poznania się ( w realu).

 

 członkowie grupy „Michalinum” w zakrystii...

...na powitanie gorące życzenia...

 osobiście wraz z życzeniami przekazałem o. Zdzisławowi egzemplarz książeczki "Dzieje Kościoła w Kaźmierzu"

 pamiątkowa fotografia

odznaka członka grupy "Michalinum" z wizerunkiem Błogosławionego ks. prof. Michała Sopoćko

różaniec z relikwiami św. Faustyny

W zakrystii złożyliśmy jubilatowi życzenia, a sam jubilat obdarował nas specjalnymi odznakami i okolicznościowymi obrazkami nawiązującymi do kultu Miłosierdzia Bożego. Każdy z nas otrzymał również piękny różaniec z relikwiami Św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

 

uroczyste wprowadzenie Jubilata do świątyni

podczas koronki do Bożego Miłosierdzia

O godz. 15.00 od Koronki do Bożego Miłosierdzia rozpoczęły się uroczystości jubileuszu zacnego jezuity. Następnie uroczysta msza św. koncelebrowana z udziałem współbraci zakonnych i kapłanów z dekanatu. We mszy uczestniczył i homilię wygłosił Biskup Diecezjalny Kaliski Stanisław Napierała.

 

homilia bpa Stanisława Napierały 

Tutaj wspomnę tylko, że abp Stanisław Napierała urodzony w 1936 r. w Kalwach koło Niepruszewa, jako nastolatek często odwiedzał Kaźmierz. W rynku w budynku p. Donata mieszkała, bowiem rodzina Jego stryja Kazimierza, który ożenił się tutaj z siostrą mojego dziadka Łucją Oses. Ot taka ciekawostka Smile

Biskup kaliski w homilii przypomniał drogę życiową, którą kroczył o. Zdzisław. Życiorys zakonnika jest niezwykle ciekawy, dlatego zachęcam do zapoznania się z nim na wskazanej wcześniej stronie. Na zakończenie mszy św. przyszedł czas na składanie życzeń Jubilatowi. Na początku życzenia złożyli współbracia zakonni i kapłani. Kolejne życzenia były od członków organizacji działających przy sanktuarium, a następnie od parafian, którzy dziękowali o. Zdzisławowi za wszelkie dobro, jakie ich z Jego strony spotkało.

 

 

życzenia od biskupa...

 

...i od współbraci zakonnych

Cieszę się, że Bóg dał mi kolejną okazję spotkania się z misjonarzem, którego pamiętałem przede wszystkim jako zakonnika, który nauczył nas kiedyś wielu pięknych pieśni. W roku 1977 mając 14 lat byłem zauroczony piosenkami religijnymi, które nazywano „Oazowymi” w naszym kościele było to wówczas coś nowego. Przyzwyczajeni do tradycyjnych starych pieśni parafianie kaźmierscy, szybko przyswajali sobie teksty nowych, melodyjnych utworów takich jak „Barka”, „Marnotrawny Syn”, „Mój Mistrzu”, „Golgota” i wielu innych. Dwa tygodnie trwały misje o. Zdzisława w Kaźmierzu i były to dwa tygodnie śpiewu, jakiego od tej pory tutaj nie słyszałem.

Jubilatowi raz jeszcze życzę, aby Jezus Miłosierny, któremu o. Zdzisław poświęcił swoje życie miał Go w swojej opiece.


 

pamiątkowa fotografia przed ołtarzem Bożego Miłosierdzia

wierna kopia Całunu Turyńskiego w skali 1:1

 prezbiterium z ołtarzem głównym 

Podziękowania dla p. Piotra Sużyńskiego za udostępnione fotografie.

Piotr Sużyński pomaga przy redagowaniu strony  http://www.milosierdzie.info.pl

Jerzy Oses

Copyright © 2022, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.