Pamiętaj o wylogowaniu przed opuszczeniem strony

LOGIN

Szamotuły - Uroczystości nadania tytułu Bazyliki Mniejszej

Jerzy Oses

Szamotuły: Nadanie tytułu Bazyliki Mniejszej   W sobotę 20 września 2014 r. w parafii Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława B. i M . w Szamotułach miała miejsce radosna uroczystość. Radosna ponieważ tamtejsi parafianie nie kryli radości i wzruszenia z powodu tego, że dane im było doczekać momentu, kiedy to szamotulska kolegiata uzyskała zaszczytne miano Bazyliki Mniejszej. Stało się to za sprawą dekretu watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, nadającemu sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia tą godność. Dekret ten został odczytany przez ks. kanonika Andrzeja Grabańskiego byłego proboszcza szamotulskiej parafii właśnie w sobotę podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Data sobotniej uroczystości zbiegła się również z 44. rocznicą koronacji Koronami Papieskimi cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia zwanej Szamotuł Pani. Koronacja ta miała miejsce 20 września 1970 roku, a aktu tego dokonał Ksiądz Prymas Stefan Kardynał Wyszyński. Wielu parafian dekanatu szamotulskiego doskonale pamięta ten dzień i uroczystości, w których uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

   W sobotnich uroczystościach, które rozpoczęły się od części artystycznej przy Zamku Górków, uczestniczyli również przedstawiciele szamotulskich władz samorządowych. We wspomnianej części artystycznej przed publicznością wystąpiły; Zespół Folklorystyczny "Szamotuły" i orkiestra dęta "Grandioso" w skład której wchodzą muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego. Po występach zespołów artystycznych gości i mieszkańców Szamotuł powitali proboszcz i zarazem kustosz szamotulskiego sanktuarium ks. Mariusz Marciniak oraz starosta szamotulski Paweł Kowzan i burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek. Następnie wierni w uroczystej procesji przeszli do szamotulskiej Bazyliki, gdzie o godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Liturgia.

   Na uroczystościach nie zabrakło również naszych kaźmierskich akcentów. W procesji i Eucharystii uczestniczył nasz parafialny poczet sztandarowy. Obecny był były proboszcz kaźmierskiej parafii ks. Kan. Zdzisław Potrawiak. Przy ołtarzu posługiwał i Ewangelię czytał (śpiewająco) nasz ks. diakon Bartłomiej Dolata. Było też kilku kaźmierskich parafian. Myślę, że w uroczystościach duchowo uczestniczyło więcej naszych parafian, ponieważ cała uroczystość z Bazyliki transmitowana była na cały świat za pośrednictwem telewizji TRWAM. Zapis video z tej transmisji można obejrzeć TUTAJ >>>

Copyright © 2018 Parafia rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Monday the 18th. Joomla 2.5 Templates Designed by Joomla Templates Free.